اخبار | گزارش همایش تخصصی و هم اندیشی با شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات پزشکی، 5 دی 96

کد: 17547-2566      تاریخ ایجاد: ۱۳۹۶ جمعه ۸ دي   تعداد بازدید : 446

گزارش همایش تخصصی و هم اندیشی با شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات پزشکی روز سه شنبه پنجم دی ماه ۱۳۹۶

 

 

دکتر رضا مسائلی، مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در همایش تخصصی و هم اندیشی با شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات پزشکی روز سه شنبه پنجم دی ماه ۱۳۹۶ در تالار دکتر تورانی دانشگاه الزهرا(س) که با همکاری انجمن صنفی تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی تشکیل شده بود گفت:

 

🔶 وقتی توان انجمن صنفی تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی را با گذشته مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم که توان انجمن بالاتر رفته و رشد یافته است.

🔶 یکی از مهم‌ترین سیاست‌های ما واگذاری برخی از امور نظارت بر تجهیزات پزشکی به اتحادیه و تشکل‌های مربوطه است.

🔶 در حوزه تولیدکنندگان نیز برنامه‌های بسیاری وجود دارد و بحث واگذاری اختیارات به انجمن تولیدکنندگان در دستور کار قرار دارد.

🔶 در راستای انسجام بیشتر، همه تولیدکنندگان را توصیه موکد می‌کنیم که عضو انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی باشند.

🔶 بسیاری از کارهای جاری را قرار است به این انجمن واگذار کنیم و دیگر این انجمن فقط یک تشکل صنفی نباشد و بازوی قابل اتکای وزارت بهداشت در حوزه تولید تجهیزات پزشکی باشد. در نتیجه همه تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی باید عضو انجمن بوده و فعالیت کنند.

🔶 در مورد واگذاری‌ها نیز برنامه‌های فشرده‌ای وجود دارد و از انجمن خواستیم نقش موثر و فعالی داشته باشد و رتبه‌بندی تولیدکنندگان را انجام بدهد.

🔶 همچنین خواستیم علاوه بر کمیته‌های تخصصی، افرادی را به صورت تمام وقت مستقر کنند تا به صورت کارشناسی به مشکلات ورود کنند.

🔶 همچنین بحث قیمت گذاری نیز مطرح است و نمی‌توانیم مورد به مورد وارد قیمت‌ها شویم. زیرا گستره محصولات بالاست و ۲۲۰ هزار ردیف قلم کالا را در وزارت بهداشت ثبت کردیم.

🔶 اگر بخواهیم تک تک کالاها را قیمت گذاری کنیم ممکن است کار دقیقی نباشد و در نتیجه قیمت گذاری به خود انجمن صنفی تولیدکنندگان واگذار خواهد شد.

🔶 رتبه بندی تولیدکنندگان نیز توسط کمیته‌های انجمن و ارکان آن انجام خواهد شد.

🔶 موضوع دیگر شناسنامه تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی است که قرار شد به انجمن واگذار شود.

 🔶 بحث دیگر در رابطه با ارائه مشاوره به علاقه مندان به تولید و تولیدکنندگان است و این مشاوره در رشته‌های مختلف تخصصی توسط انجمن به تولیدکنندگانی ارائه می‌شود که نیاز به مشاوره دارند.

🔶 از انجمن تولیدکنندگان خواستیم که رسیدگی به پروانه‌های ساخت را از مراحل اولیه انجام بدهد تا حجم کاری وزارت بهداشت کاسته شود.

🔶 همچنین از انجمن خواستیم که در حوزه صادرات نیز برنامه مشخصی ارائه کند.

🔶 قرار شد انجمن تولیدکنندگان مشخص کند کدام تولیدکنندگان در کدام نمایشگاه‌های بین المللی حضور خواهند داشت.

🔶 مباحث کاهش هزینه‌ها و حضور در بازارهای منطقه‌ای نیز با انجمن تولیدکنندگان مطرح شده و برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد.

🔶 تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی طی سال‌های گذشته زحمات زیادی کشیدند.

🔶 طرح تحول سلامت قدم بسیار بزرگی بود که رقم خورد و اتفاق افتاد.

🔶 البته مشکل بدهی دولت و چاپ اوراق قرضه نیز وجود دارد.

🔶 بدهی شرکت‌های تجهیزات پزشکی برای بقیه شرکت‌ها همانند شرکت‌های دارویی نیز وجود دارد.

🔶 باید بدانیم که در چه جایگاهی قرار داریم و من فکر می‌کنم با وجود همه مشکلات و سختی‌های موجود و مشکلات مالی، وقتی به صحنه نگاه می‌کنیم می‌بینیم که توان علمی و فنی در کشور وجود دارد.

🔶 در مورد بدهی‌ها، جلسه‌هایی با تولیدکنندگان و صادرکنندگان و انجمن‌های مختلف و شرکت‌های دانش بنیان برگزار کردیم.

🔶 عدم وجود نقدینگی و بدهی دولت یک واقعیت است، اما بیش از این مشکل، رفتارهای سلیقه‌ای در اجرا آزاردهنده است.

🔶 ایجاد وحدت رویه در حوزه تجهیزات پزشکی بسیار اهمیت دارد.

🔶 پیشنهادات کارشناسی آماده شده و در حال تدوین و نگارش برای ارائه به دولت هستیم تا بتوانیم نقص‌هایی که در مورد پرداخت بدهی‌ها وجود دارد را برطرف کنیم.

🔶 موضوع دیگر بحث استاندارد است که سوال شو و نیاز به توضیح دارد. در قانون مقررات پزشکی و خوردنی و آشامیدنی و قانون تشکیل وزارت بهداشت، نظارت بر محصولات سلامت محور بر عهده وزارت بهداشت و حاکم است.

🔶 قانونی که اخیرا با تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده، نحوه ورود استاندارد به تجهیزات پزشکی مشخص شده و بر اساس پیشنهاد مشترک سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت است که بایستی به تصویب هیئت وزیران برسد.

🔶 حدود دو هفته زمان مشخص کردیم تا روی این موضوع کار کنیم و نحوه ورود استاندارد به بحث تجهیزات پزشکی را مشخص کرده و به هیئت دولت پیشنهاد بدهیم.

🔶 اتفاق دیگر، ارتقای سطح علمی تولید تجهیزات پزشکی در کشور است و در تلاش هستیم تا سطح علمی کارشناسان این حوزه را بالاتر ببریم.

نظر شما :
captcha
  • کانال اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای
  • کانال تجهیزات پزشکی
  • کانال سازمان غذا و دارو
  • کانال وزارت بهداشت
  • کانال سامانه جامع تجارت ایران